A Pécsi Kulturális Központ (továbbiakban: PKK) Baranya vármegye legnagyobb közművelődési intézménye, mely a székhellyel együtt összesen 14 telephelyen működik, a közművelődési színtereken kívül turisztikai létesítmények üzemeltetéséért is felelős a város határain túl is.
Mint megyei jogú város kulturális központja, a PKK ellátási területén a Kultv-ben felsorolt összes közművelődési alapszolgáltatást biztosítja:
A jelenlegi PKK 2017 szeptemberében jött létre két nagyobb intézmény – a Pécsi Kulturális Központ (9 telephely), és az Apáczai ÁMK (4 telephely) – összevonásával, struktúrája azóta is folyamatosan alakul. Jelenleg az alábbi telephelyeken végezzük munkánkat: 1. Székhely - PKK Apáczai Művelődési Ház (Pécs-Kertváros); 2. Apáczai Közösségi Ház (Pécs-Régi Kertváros); 3. Belvárosi Közösségi Tér (Pécs-Belváros) – ideiglenesen zárva; 4. Kodály Zoltán Művelődési Ház (Pécs-Somogy); 5. Melinda Közösségi Ház (Pécs-Kertváros); 6. Patacsi Művelődési Ház (Pécs-Patacs); 7. Uránvárosi Művelődési Ház (Pécs-Uránváros) 8. Szent Mihály Közösségi Ház (Pécs-Szabolcs); 9. Gyermekvasút (Pécs-Dömörkapu); 10. KRESZ-park (Pécs-Uránváros); 11-13. I-III. számú gyermektábor (Balatonfenyves); 14. Mihály-lak (Balatonfenyves). A dr.Anatolij Petrov Uszoda intézményegység 2023. április 1-jétől Pécs MJV Közgyűlése 59/2023.(III.21.) számú határozata alapján a Pécsi Sport Nonprofit Zrt-hez került át.
A PKK működését jelentősen meghatározza az a kulturális intézményrendszer, amelynek Pécs hírnevét, országos jelentőségét, regionális központ jellegét, történelmi és kulturális értékeinek sokaságát köszönheti. A város megőrizve több ezer éves szellemi hagyományait, kulturális centrumként működik. Ebben a közegben foglal el jelentős helyet Pécs kulturális életének alakításában a Pécsi Kulturális Központ. Az intézmény stratégiai célja, hogy a „Pécsi Kulturális Központ olyan integráló erő legyen, amely elősegíti a különböző kulturális területek, közösségek összehangolt működését, és jelen legyen a város közösségi terein. Kiemelt feladata a nemzeti és az egyetemes kultúra hagyományos és korszerű értékeinek közvetítése”.
A város két legnagyobb népességű városrészének (Uránváros, Kertváros) az egyetlen közművelődési intézménye, a városközpontban (Belvárosi Közösségi Tér) és a peremkerületi városrészekben (Patacs, Szabolcsfalu, Somogy) is a kulturális és közösségi élet szervezője.
Az intézmény a város szinte minden területén biztosítja a társadalmi igényekhez, a helyi sajátosságokhoz, az életkorhoz, a munkakörülményekhez igazodó művelődési tevékenységek szükséges feltételeit. Változatos tematikájú programokat kínál gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Az öntevékeny, köz- és közösségi feladatot ellátó civil szervezetek, közösségi aktivitások befogadó színhelye és közkedvelt szolgáltató központja.
A PKK alapfeladatai telephelyi sokszínűségének megfelelően igen széleskörűek, a kiadói, szálláshelyszolgáltatástól kezdve az állami és önkormányzati rendezvények szervezésén, a gyermekek napközbeni ellátásán keresztül a szórakoztató, szabadidős tevékenységek szervezésén át a közművelődési alapszolgáltatások biztosításáig 12 kormányzati funkcióban végzi tevékenységét. Az intézmény a kulturális alapellátás területén 74 különféle szolgáltatást nyújt. Ezek biztosításával lehetőség nyílik arra, hogy a szolgáltatások mindenki számára elérhetőek legyenek, ezáltal is szolgálva a helyi közösségeket.
A KRESZ-parkot a Free Mobility Egyesület, a Gyermekvasutat pedig a Mecseki Kisvasútért Alapítvány üzemelteti. Több telephelyünkön társszervezőként aktív szerepet vállalnak civil szervezetek is, úgymint Lakótelepi Népfőiskola Egyesület, Tudatos Szülők Egyesülete, Tegyünk Egymásért Egyesület, Összefogás Mecsekszabolcsért Egyesület, Bodyrock Pécsi Break Egyesület stb. Szinte állandó munkatársunk a több mint 50 klub/szakkör részfoglalkoztatású vezetője, kiknek egy része megbízási szerződéssel, díjazás ellenében dolgozik, de többségük önkéntesként segíti munkánkat.
Az intézmény mostanra kialakult struktúrája visszatükröződik a programok, szolgáltatások területén is. A PKK két legnagyobb népességű városrészben található művelődési háza mellett Kertvárosban két közösségi házat is üzemeltetünk. Művelődési házaink Patacs, Szabolcsfalu és Somogy városrészekben is a kulturális és közösségi élet központjai.
Fő tevékenységünk a kulturális javak, értékek és termékek közvetítése, közösségszervezés, a lakosság aktív, sokoldalú tevékenységéhez kapcsolódó programok, események megszervezése és sikeres lebonyolítása, melyek során közönségünket kortól, nemtől, társadalmi helyzettől függetlenül értékes tartalmakhoz juttatjuk. Kiemelt feladataink közé tartozik az amatőr együttesek, klubok, szakkörök, alkotóműhelyek tevékenységének támogatása, művelődő közösségek létrejöttének gondozása, a közösségi és társadalmi részvétel fokozásának elősegítése.
Programszerkezetünk alapját azok a bevált és népszerű rendezvények alkotják, melyek az adott városrész hagyományaihoz, az ott lakók igényeihez alkalmazkodva jöttek létre, és hosszú évek alatt hozzánőttek a helyi társadalom mindennapjaihoz.
Mindezeket kiegészítik a helyi és országos ünnepek, kulturális akciók, nagyrendezvények, melyekhez csatlakoztunk: Magyar Kultúra Napja, Kultúrházak Éjjel-Nappal (2022-ben országos kiemelt esemény volt a pécsi), a Tánc Világnapja alkalmából már harmadszor rendeztünk Pécs főterén kétnapos flashmobot, Rajzfilmünnep, Köszönjük Magyarország program. Az NMI aSzakkör projektben két év alatt tíz szakkört működtettünk.
Legnépszerűbb sorozataink állandó vagy változó helyszíneken kerülnek megrendezésre: nemzetiségi táncházak, kiállítások, Apáczai Kézműves Vásárok, ismeretterjesztő és önsegítő előadások. Az utóbbi időben igyekeztünk a kiállítási helyszíneink számát bővíteni - Szent Mihály Ház, Melinda Ház - hogy kisebb kamarakiállításoknak is helyet tudjunk biztosítani. Ezen típusú programok általában egy-egy szakember kollégához kötődnek, akinek érdeklődése, hozzáértése, szakmai partnerei biztosítják, hogy színvonalas, gyakran állandó közönséget vonzó események kerüljenek a kínálatunkba, például önsegítő előadások, Gasztro Borklub, Kertvárosi Esték.
Klubjaink, közösségeink száma évről-évre 60-70 körül mozog, jellemző taglétszámuk 10-50 fő. Fő tevékenységi területeik: 1. Az egészséges életmóddal kapcsolatos, különböző tornák, jógák, fejlesztők, sportok 2. Speciális élethelyzetben lévők - egyszülős, párkapcsolati, diabétesz, pszoriázis, stb. 3. Életkorhoz kötött - baba-mama, senior örömtánc, nyugdíjas klubok 4. különböző érdeklődési területű hobby és szabadidős közösségek - foltvarrók, tarokk, női fonó, Lego, vasútmodell, origami 5. Valamely művészeti ágban tevékenykedők - népdalkör, színházi műhely
Fontos városi feladata intézményünknek a szünidei programok biztosítása: városi napközik, nyári balatoni táboroztatás, nyári szaktáborok.
A város helyi és határon túli kapcsolatrendszerét is többféleképpen is ápoljuk: Pécsi Nemzetiségi Hagyományőrző Fesztivál, Arad Napja Pécsett, „Ezüst Hóvirág Fesztivál” Aradon – pécsi megjelenés, Határon Túli Magyarok Fesztiválja, Shiraz kiállítás, eszéki testvérvárosi együttműködés megújítása kulturális programokon keresztül is, Keresztút, Pécsi Advent, Tanuló Fesztivál. Napi szinten együttműködünk a város kulturális intézményeivel, helyi civil szervezetekkel, iskolákkal.
Részt veszünk országos szakmai szervezetek munkájában: Kulturális Központok Országos Szövetsége, Magyar Népművelők Egyesülete, Magyar Népművelők Egyesülete Baranya Megyei Szervezete, Nemzeti Művelődési Intézet, Hagyományok Háza, Pécsi Közművelődési Kerekasztal. Ezáltal sikerült élőbbé tenni kapcsolatunkat, inspirációt, lehetőségeket szerezve folyamatosan fejlődő szakmai munkánkhoz. Szeretnénk bővíteni a gazdasági szektor szereplőivel – potenciális szponzorainkkal – is kapcsolatainkat, hogy feladatainkat minél magasabb szinten láthassuk el.
A PKK Apáczai Művelődési Ház fontos szerepet tölt be a Pécsi Tankerületi Központhoz tartozó intézmények (Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Kollégium, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola) mindennapi életében.
Figyelemmel kísérjük az NKA és a Csoóri Sándor program pályázati kiírásait, melyekre az elmúlt években több sikeres pályázatot nyújtottunk be. Intézményünk két Európai Uniós pályázat elszámolását és szakmai beszámolóját határidőre beadta: EFOP-3.3.4-17-2017-00026 „Népmesepont Pécsett, a kultúra városában”; EFOP-3.7.3-16-2017-00178 „Kertvárosi Tudásexpressz”. Mindkét elszámolás megtörtént, fenntartási időszakban van.
A rendszeres és korrekt tájékoztatás a szakmai tevékenységünk alapja. A fenntartóval, társintézményekkel és hatóságokkal a hivatali együttműködés keretei között, a közönséghez megtervezett csatornákon juttatjuk el az információkat. A társadalmi nyilvánosság érdekében az intézmény programjait rendszeresen megjelentetjük a nyomtatott és elektronikus helyi és regionális médiumokban, saját online felületeinken – hírlevél, honlap, social media oldalak. Mindezek mellett meghatározó még a munkatársak személyes kommunikációja látogatókkal, bérlőkkel. Ezek összehangoltságát, egymásra épültségét folyamatosan finomítjuk.
Az egységes arculati megjelenésen sokat léptünk előre. Mind az épületeken/ben, mind az online felületeken és print kiadványaink többségében ezt már sikerült megvalósítani. Honlapunk megújulása végső szakaszába érkezett, hamarosan élesítésre kerül.
A látogatószám és a belépőjegyes programok rentabilitásának növelése érdekében a fizetett hirdetéseink számát növelni, médiapartnereink körét bővíteni kellene. Ennek feltételeit, elsősorban anyagi okok miatt egyelőre nem látjuk biztosítottnak.